streda 15. februára 2012

Zazimovanie karavanu
Mnohí skalní karavanisti používajú karavan počas celej dlhej zimy. Napríklad Rakúsku zimujú karavany v Alpách priamo pod zjazdovkami po celú zimu. Dymí sa im z komína a ich majitelia si užívajú dokonalú lyžovačku. Ak k nim však nepatríte a preferujete radšej letné dovolenkovanie, treba karavan zazimovať.

Vnútorné zazimovanie


Stačí mať na pamäti dve jednoduché veci: voda v zime mrzne a zväčšuje svoj objem a vlhkosť spôsobuje pleseň a zápach.
 

Voda 


Všetku vodu z karavanu treba vypustiť, či odstrániť. Väčšinou sa nachádza v štyroch nádržiach: nádoba na čistú vodu, odpadovú vodu, nádrž na splachovanie WC a zberná nádoba na odpad z WC. Nádoba na čistú a odpadovú vodu sa väčšinou vypúšťa otvorením zátky, pričom voda vytečie pod karavan. Zátky nechajte otvorené. Voda z nádrže na WC sa vypúšťa tak, že najprv sa spláchne až do vyprázdnenia nádrže až beží čerpadlo naprázdno. Potom odistíte gumovú zátku na dne nádrže, ktorá je prístupná zvonku z dvierok na vyberanie WC. Kazetu vyprázdnite ako bežne. Všetky ventily a zátky nechajte voľne otvorené. Ďalšia vec, na ktorú treba myslieť, je bojler. Na ten sa najľahšie zabúda a na jar si nájdete iba roztrhnuté rúrky. Vypúšťa sa dvoma ventilmi, voda pritom vytečie pod karavan.  Vodovodné batérie je treba nechať povolené. Zbernú nádobu z WC vypustíte ako bežne. Ak máte obytné auto, dajte do ostrekovačov nemrznúcu zmes. Najdôležitejšia rada na záver: nestraťte zátky a nezabudnite otvory na jar znovu zazátkovať.

Vlhkosť 


Ak je možné nechať v karavane temperovať kúrenie, je to ideálne riešenie. Stačí ho nechať na 5-7 stupňov. Tým sa vyhnete zamrznutiu vody a jej kondenzácií v karavane. Ak túto možnosť nemáte, treba z karavanu vybrať všetky textílie, ktoré môžete: koberce, závesy, oblečenie, prikrývky. Matrace treba postaviť a dopriať im dostatok vzduchu zo všetkých strán. Skrinky nechajte pootvorené a ak sa dá, nechajte jedno okno pootvorené. Keď máte toto všetko hotové, postavte dovnútra aspoň dve tablety na odsávanie vlhkosti. Dobrý tip je nechať v karavane vôňu, zápach z vlhkosti potom nie je taký katastrofálny.

Vonkajšie zazimovanie


Ak Váš karavan stojí vo vnútri, nemusíte vonkajšie zazimovanie riešiť. Ak však stojí vonku, odstavte ho na spevnený povrch. Najjednoduchšia ochrana vonkajšieho plášťa je prehodiť cez neho plachtu. Tu však tiež treba myslieť na vlhkosť a vetranie - medzi strechou a plachtou musí byť voľný priestor na cirkuláciu vzduchu. Na tento účel slúžia distančné profily z peny, ktoré sa dajú zakúpiť. Voda z plachty musí mať spád - najvyššie miesto musí byť vypodložené. Potom už len stačí plachtu zabezpečiť proti vetru.

Ostatné


Na odľahčenie tlmičov je dobré postaviť karavan na nožičky. Dvojnásobne to platí pre karavany, ktoré stoja vonku. Batériu je dobré úplne vymontovať a skladovať pri teplote nad 10%. Ak túto možnosť nemáte, raz mesačne pripojte karavan na 24 hodín do siete. Chladničku pootvorte. Pre dokonalé zazimovanie môžete namazať gumičky v oknách, prestriekať zámky a pánty olejom, prípadne nalakovať, alebo natrieť otlčené miesta, aby nezačali korodovať. Ak zimujete v mieste s výskytom hlodavcov, nastražte pasce na strategické miesta a použite špeciálne postreky proti hlodavcom.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára